ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 lipca 2018 r.
w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli
2) umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą
realizację statutowych zadań szkoły, w szczególności realizację podstawy
programowej;
(prowadzić zajęcia w obecności opiekuna stażu w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu oraz
(prowadzić zajęcia w obecności opiekuna stażu w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu oraz
dyrektora szkoły w wymiarze co
najmniej jednej godziny w okresie stażu;
7) umiejętność omawiania prowadzonych i
obserwowanych zajęć;
Proszę zwrócić uwagę na elementy konspektu, które powinny występować, przykład:
PLAN METODYCZNY LEKCJI
- Temat: Przyjaźń bohaterów lektury „Ten obcy”.
- Cele główne:
Poznawczy: Poznanie związków
frazeologicznych ze słowem przyjaźń.
Kształcący: Wyróżnianie wątków w utworze epickim.
Wychowawczy: Znaczenie prawdziwej przyjaźni w życiu człowieka. Odpowiedzialne traktowanie
zwierząt. Okazywanie innym bezinteresownej pomocy.
- Cele szczegółowe:
Uczeń
potrafi:
·
określić, czym
jest przyjaźń;
·
efektywnie
pracować w grupie;
·
wymienić 3 wątki
z powieści „Ten obcy”;
·
określać cechy
postaci;
·
używać związki
frazeologiczne związane ze słowem przyjaźń;
·
pracować ze
słownikami;
·
wskazać wybrany
fragment utworu w celu poparcia swojego zdania.
- Formy pracy:
Grupowa, indywidualna
- Metody i techniki pracy:
·
gałązka logiczna
TOC,
·
praca w grupach,
·
słoneczko (techniki
dramy),
·
praca ze
słownikami,
·
wykorzystanie
TIK.
- Środki dydaktyczne:
·
Słownik wyrazów bliskoznacznych (przyjaźń),
·
Słownik frazeologiczny języka polskiego,
·
powieść Ten obcy,
·
kartony,
·
pisaki, cenki lub
magnesy do przyklejania,
·
Tablica
interaktywna lub komputer i projektor.
- Przebieg zajęć:
-
CZĘŚCI LEKCJICZYNNOŚCI/AKTYWNOŚCI UCZNIÓWZADANIA/ĆWICZENIACZYNNOŚCI NAUCZYCIELAWSTĘPNAGŁÓWNAKOŃCOWA- Podają przykłady swoich przyjaciół i określają po 2 cechy wyróżniające.- Szukają w słownikach synonimów do słowa przyjaźń lub posługują się tablicą interaktywną albo komputerem.- Wymieniają ustnie wątki utworu wyróżniane na jednej z poprzednich lekcji, również wątek związany z przyjaźnią bohaterów.- Każda grupa losuje 1 z bohaterów lektury i każdy uczeń określa jego cechy (ilość w zależności od możliwości grupy) związane z przyjaźnią - na karteczkach, które układa na pulpicie stolika w formie słoneczka.- Wybierają 3-5 najważniejszych cech i układają na specjalnych kartonach zdanie lub wyrażenie związane z daną cechą bohatera (do boksu 2).- Uczniowie piszą (na kolejnych kartonach) przykłady z postępowania bohaterów uzasadniające daną cechę (do boksu 3).Każda grupa układa kartony na pulpicie stolika w formie gałązki i liderzy grup po kolei (na tablicy) przedstawiają i omawiają swoją pracę.- Uczniowie całej klasy próbują określić korzyści dla danego bohatera i przy pomocy nauczyciela wyciągają wnioski oceniające postać pod względem okazywanej przyjaźni (do boksu 4 i 5).- Uczniowie szukają w słowniczkach związków frazeologicznych ze słowem przyjaciel lub przyjaźń i je odczytują.Pytanie wstępne (kluczowe):Kto z was ma przyjaciela, czym wyróżnia się ta osoba.Jakie wątki określaliśmy w powieści „Ten obcy” ?Nawiązanie do wątku związanego z przyjaźnią bohaterów.Podział klasy na 4 grupy i wyznaczenie zadań.Monitorowanie pracy grup.Pomoc w określaniu korzyści, które wynikają dla danego bohatera i wniosków związanych z oceną postaci.Nawiązanie do utrwalonych w życiu połączeń wyrazów, które określa się związkami frazeologicznymi.Pokazanie przykładów związków frazeologicznych przy użyciu projektora lub tablicy.OCENANauczyciel ocenia pracę grup lub aktywnych uczniów.EWALUACJA(podsumowanie)Czy możemy powiedzieć, że bohaterowie lektury „Ten obcy” byli przyjaciółmi ? Krótko uzasadnij.Podaj przykład wątku. Podaj przykład związku frazeologicznego.PRACA DOMOWAWyszukaj 5 związków frazeologicznych związanych ze słowem przyjaźń i użyj w zdaniach.Dla chętnych: Przygotuj gałązkę logiczną na temat wybranego bohatera uwzględniając jego 1 cechę i wklej do zeszytu.
Opracowanie: Teresa Kozioł konsultant LSCDN
7) umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć; (uczestniczyć jako obserwator w zajęciach prowadzonych przez opiekuna stażu lub innego nauczyciela, w wymiarze co najmniej jednej godziny w miesiącu, oraz omawiać z prowadzącym obserwowane zajęcia;
Nauczyciel
STAŻYSTA obserwuje lekcję prowadzoną przez innego nauczyciela
|
Opiekun
stażu obserwuje lekcję
stażysty
|
1.Czy i w jaki sposób
nauczyciel podaje cele lekcji?
|
1. Czy cele lekcji zostały
poprawnie określone i zaprezentowane? Czy są zrozumiałe dla uczniów?
|
2.W jaki sposób nauczyciel
osiąga aktywność uczniów podczas zajęć?
|
2. Czy nauczyciel
aktywizuje wszystkich uczniów?
|
3.W jaki sposób nauczyciel
zadaje pytania, aby były zrozumiałe dla ucznia?
|
3. Czy nauczyciel zadawał
odpowiednie do rozwoju uczniów pytania?
|
4.Jak nauczyciel reguluje
tempo pracy?
|
4. Czy nauczyciel
wprowadził odpowiednie tempo pracy?
|
5.W jaki sposób nauczyciel
prezentuje temat lekcji ?
|
5. Czy temat lekcji jest
zrozumiały
i wyjaśniony?
|
6.W jaki sposób nauczyciel
dzieli uczniów na zespoły, grupy?
|
6. Czy nauczyciel stosuje
różne formy pracy ?
|
7.W których etapach lekcji
uczniowie wykazywali się logicznym myśleniem?
|
7. Czy stażysta zachęca
uczniów do logicznego myślenia?
|
8.W jaki sposób nauczyciel
osiąga odpowiedni poziom zaangażowania na lekcji ? Czy stosuje pytania
otwierające, kluczowe?
|
8. Czy podczas zajęć jest
odpowiedni poziom zaangażowania uczniów?
|
9.W jaki sposób nauczyciel
motywuje uczniów do pracy?(np. daje czas na przemyślenie wypowiedzi, słucha uważnie, pomaga w trudnych sytuacjach)
|
9. Czy nauczyciel motywuje
uczniów do pracy?
|
10.Jak formułuje nauczyciel
polecenia, podaje informacje, aby były
jasne i czytelne ?
|
10. Czy nauczyciel podaje
informacje w sposób zrozumiały dla uczniów?
|
11.W jaki sposób nauczyciel
uatrakcyjnia zajęcia ? W jaki sposób uwzględnia różne style uczenia się i
typy inteligencji uczniów ?
|
11. Czy nauczyciel stosuje
metody adekwatne do celów i treści i
preferencji uczniów? Czy potrafi zainteresować każdego ucznia lekcją ?
|
12.Jakie są relacje
nauczyciel-uczeń ? Przykłady (przyjazne, obojętne).
|
12. Czy uczniowie chętnie
pracują i są aktywni?
|
13.W jaki sposób nauczyciel
wprowadza podczas lekcji różne formy pracy: indywidualną, zespołową,
zbiorową.
|
13. Czy wystąpiły podczas
lekcji różne formy pracy ucznia ?
|
14.Jakie kryteria oceniania
stosuje nauczyciel? W jaki sposób podaje informację zwrotną? (dobre i słabsze
strony pracy ucznia).
|
14. Czy nauczyciel stosuje
znane uczniom kryteria oceniania?
|
15.Jakie metody i formy
pracy stosuje nauczyciel ?
|
15.Czy metody i formy
pracy, które stosuje stażysta są właściwie
dobrane do realizacji celów, czy są urozmaicone ?
|
16.W jaki sposób nauczyciel
organizuje uczenie się uczniów ? Jakie czynności wykonują uczniowie?
|
16.Czy podczas zajęć
uczniowie uczą się? Czy stażysta potrafi wymienić czynności uczniów, które wystąpiły
podczas lekcji ?
|
.............................................................................................................................................................
1) samoocena nauczyciela,
a) ustosunkowanie się do wykonania ostatnich zaleceń,
b) samoocena przygotowania się do lekcji-zajęć, nawiązanie do programu nauczania,
c) przebieg lekcji, czynności uczniów,
d) stopień osiągnięcia celów,
e) dostrzeżone niedociągnięcia, błędy, trudności, niepowodzenia, odstępstwa od konspektu (elastyczna postawa nauczyciela),
ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ dla
nauczyciela stażysty
Prowadzący
zajęcia:
|
|||||
Obserwujący
zajęcia:
|
|||||
Data:
|
Klasa:
|
Liczba
uczniów:
|
|||
Temat
zajęć:
|
|||||
Rodzaj
i typ lekcji:
|
|||||
Założone
cele. W jaki sposób nauczyciel podaje cele lekcji? Czy są to cele główne czy
szczegółowe? Przykłady.
|
|||||
Metody,
techniki stosowane do osiągnięcia celów; jak nauczyciel wprowadza daną
metodę:
|
|||||
Stosowane
środki dydaktyczne:
|
|||||
Formy pracy na zajęciach (indywidualna,
grupowa, parami). Czy podczas lekcji wystąpiła samodzielna praca uczniów lub
praca w grupach i przy jakich
aspektach?
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel osiąga aktywność, zaangażowanie uczniów?
|
|||||
Jak
nauczyciel reguluje tempo pracy? Ile czasu przeznacza na poszczególne ogniwa,
fazy – etapy lekcji?
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel prezentuje temat lekcji ?
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel przydziela uczniom zadania dostosowane do
indywidualnych możliwości? Przykładowe zadania.
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel osiąga dyscyplinę na lekcji ?
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel motywuje uczniów do pracy?
(np.
daje czas na przemyślenie wypowiedzi, słucha uważnie wypowiedzi, pomaga
uczniom w trudnych sytuacjach, zachęca, ocenia bieżącą pracę)
|
|||||
Jak
nauczyciel formułuje polecenia, podaje informacje, aby były jasne i czytelne?
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel uatrakcyjnia zajęcia ?
|
|||||
Za
co nauczyciel ocenia uczniów? Jakie stosuje formy oceniania? Jakie stosuje
kryteria oceniania?
|
|||||
Jak
nauczyciel sprawdza, czy założone cele zostały zrealizowane? Jaką stosuje
formę ewaluacji ?
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel dostosowuje zadanie domowe do możliwości uczniów? Czy
praca domowa jest powiązana z lekcją?
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel buduje swój autorytet? Relacje interpersonalne
nauczyciel- uczeń (partnerstwo, szacunek, zaufanie, zrozumienie czy inne)
|
|||||
Jakie
aspekty wychowawcze występują podczas lekcji?
|
|||||
W
jaki sposób nauczyciel organizuje uczenie się uczniów ?
|
|||||
OMAWIANIE LEKCJI – WNIOSKI
1. Własny komentarz – myśli,
wnioski, które nasuwają się bezpośrednio
po przeprowadzonych zajęciach.
2. Czy zrealizowałam zakładane
cele i w jaki sposób to sprawdziłam?
3. Mocne i słabe strony.
Rozmowa po obserwacji (konferencja
indywidualna) do trzech dni po …
1) samoocena nauczyciela,
a) ustosunkowanie się do wykonania ostatnich zaleceń,
b) samoocena przygotowania się do lekcji-zajęć, nawiązanie do programu nauczania,
c) przebieg lekcji, czynności uczniów,
d) stopień osiągnięcia celów,
e) dostrzeżone niedociągnięcia, błędy, trudności, niepowodzenia, odstępstwa od konspektu (elastyczna postawa nauczyciela),
f) dobre strony lekcji, osiągnięcia
uczniów wynikające z podsumowania.
2) ocena lekcji oraz udzielenie
nauczycielowi instruktażu w zakresie:
a) doboru tematu lekcji-zajęć,
b) organizacji lekcji-zajęć,
c) metod nauczania, wychowania, opieki i innych norm pedagogicznych,
d) realizacji programu (nauczania, wychowania, opieki),
e) zastosowania środków dydaktycznych,
f) aktywizacji intelektualnej, emocjonalnej i praktycznej uczniów (wychowanków),
g) oceniania uczniów,
h) prowadzenia przez uczniów i poprawiania przez nauczyciela zeszytów przedmiotowych,
i) rozkładu materiałów nauczania (planów pracy) - jeśli obowiązują,
j) urządzenia klas, pracowni,
k) współpracy z rodzicami.
a) doboru tematu lekcji-zajęć,
b) organizacji lekcji-zajęć,
c) metod nauczania, wychowania, opieki i innych norm pedagogicznych,
d) realizacji programu (nauczania, wychowania, opieki),
e) zastosowania środków dydaktycznych,
f) aktywizacji intelektualnej, emocjonalnej i praktycznej uczniów (wychowanków),
g) oceniania uczniów,
h) prowadzenia przez uczniów i poprawiania przez nauczyciela zeszytów przedmiotowych,
i) rozkładu materiałów nauczania (planów pracy) - jeśli obowiązują,
j) urządzenia klas, pracowni,
k) współpracy z rodzicami.
Czynniki wpływające na jakość
lekcji
1. Cele lekcji:
Nauczyciel
ma określone cele szczegółowe lekcji.
Nauczyciel
zapoznaje z nimi uczniów.
Nauczyciel
sprawdza na koniec lekcji stopień osiągnięcia założonych celów.
2. Poziom osiągnięcia założonych celów:
Poziom osiągnięcia celów w odniesieniu do wymagań
programowych (standardów
edukacyjnych).
Poziom osiągnięcia celów w odniesieniu do możliwości
uczniów.
Osobiste zaangażowanie ucznia w osiągnięcie celów.
3. Efektywność uczenia się:
Zrozumienie poleceń nauczyciela. Aktywność uczniów na
lekcji. Samodzielność myślenia i pracy. Umiejętność
współpracy z innymi. Odpowiedzialność uczniów za wyniki uczenia
się.
4. Jakość nauczania:
Różnorodność stosowanych metod i technik.
Jasność prezentacji nowego materiału.
Przydzielanie uczniom zadań dostosowanych do ich
indywidualnych możliwości.
Angażowanie wszystkich uczniów.
Praca
domowa dostosowana do możliwości uczniów i powiązana z lekcją.
Ustawiczne i wieloaspektowe ocenianie uczniów wg jasno
określonych kryteriów.
5. Relacje interpersonalne:
Traktowanie podmiotowe ucznia,.
Stosowanie zasad komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Stosowanie pozytywnych wzmocnień.
Zachęcanie ucznia do wzmożonego wysiłku.
Zachowanie autorytetu nauczyciela.
Zachowanie równowagi pomiędzy dialogiem a posłuszeństwem.
6. Zastosowane pomoce dydaktyczne:
Odpowiedniość
wykorzystanych pomocy dydaktycznych.
Sposób
wykorzystywania pomocy dydaktycznych przez uczniów (obycie).
Eksponowanie
prac uczniów jako pomocy dydaktycznych.
STATUTOWE ZADANIA SZKOŁY
Rozdział 2:
np. https://sp53gdynia.pl/index.php/statut-szkoly
STATUTOWE ZADANIA SZKOŁY
Rozdział 2:
np. https://sp53gdynia.pl/index.php/statut-szkoly